Határtalanul! 2025
A HAT-KP-1-2024/1-001864.sz. Határtalanul! program azonosító számú sikeres pályázat által 2025. 04. 01-06-ig a Romhányi II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola 12 tanulója és két kísérő pedagógus utazhatott Erdélybe.
A tanulmányi út előtt több felkészítő órán vettek részt a tanulók. A gyerekek Erdély felfedezésre váró tájairól, nevezetességeiről és látnivalóiról prezentációkat készítettek. A tanórákon ráhangolódásként használták az Okosdoboz Határtalanul Barangoló digitális feladatait, illetve Learningapps feladatokat. Felelevenítettük történelmi ismereteiket, átnéztük az utazással kapcsolatos etikai kódexet, saját szabályokat állapítottunk meg. Megkezdték a kirándulási napló vezetését.
1.nap: 2025. április 01. (kedd)
2025.április 01-én hajnali 5-kor indultunk az iskolánktól, majd felvettük a magyarnándori és berceli hetedikeseket. Már a buszon voltak a nagyoroszi és a nőtincsi hetedikesek. A nagyoroszi csapattal a projekt során végig együtt utaztunk.
Az utazás hosszú és fárasztó volt, egy-egy rövid mosdószünetet beiktatva. Bánffyhunyadon álltunk meg, ahol megtekintettük a református templomot. Jól esett megmozgatni magunkat ezzel a kis sétával. Útközben mindenkit lenyűgözött a gyönyörű táj, rengeteg fotót készítettek a tanulók. Különösen megragadta figyelmüket a sok „cigánypalota”, melyekről idegenvezetőnk, Árpi bácsi sok érdekességet mesélt.
Korondon az Andi&Bogi Panzióban mi és a nagyoroszi osztály szállt meg. Mindkét iskola különálló részben lakott. Nagyon kedves házigazdánk volt, Margit néni, szívélyesen fogadott bennünket, mindenben segített.
Az est folyamán figyelmeztettük a gyerekeket a tisztasági versenyre, arra, hogy pontozni fogjuk a szobákat.
2.nap: 2025. április 02. (szerda)
Szerdán meglátogattuk a székelyderzsi unitárius vártemplomot, ami Erdélyben a gótikus stílus legszebb temploma. Várfalat építettek köré, hogy megvédjék a különböző támadásoktól. Legjobban a Szent László legenda freskója tetszett, melyet megcsodálhatunk Nógrád vármegyében a szomszéd faluban, Tereskén is, de ez sokkal teljesebb. Ezután elmentünk Fehéregyházára, ahol Petőfi életéről tudhattunk meg több információt. Az emlékpark vagy 400 fiatal katona emlékét őrzi. Bözödújfalu emlékhelye volt a következő úticél. A domboldalon képeket láthattunk a faluról elárasztás előtt és annyi kopjafát, ahány ház a vízbe veszett. Lajos bácsi beszámolóját érdemes volt meghallgatni. Végállomásként elmentünk Kőrispatakra, ahol megnéztük a Szalmakalap Múzeumot. A múzeumban készítettünk angyalokat, csillagokat és még a 7-es és 2-es fonást is megtanultuk. Ezen kívül megtekintettük a csodakutat, és a bioliftet. Mindkettő műszaki mestermű, melynél kicsi erő felhasználásával nagy hatás érhető el. Este az osztály a szállásnál frizbizett. Meghirdetésre került a Nap képe verseny.
3.nap: 2025. április 03. (csütörtök)
Csütörtökön Farkaslakára mentünk, ahol Tamási Áronról emlékeztünk meg. Megtekintettük az író szülőházát kívülről és belülről is. Ezután meglátogattuk a Csíksomlyói Mária Kegytemplomot. Az erdélyiek úgy tartják, ha Szűz Mária szobor lábát megsimogatjuk, akkor boldogságot és egészséget ad nekünk. A templom mellett volt egy bolt, ahol kegytárgyakat vehettünk. Meglátogattuk a Csíkszentsimonban a Csíki Csipsz gyárat, a tanárok a Csíki Sör gyárat. A Csíki Csipsz gyárban megtudhattuk a csipszek készítését és még ajándékba is kaptunk. Az egész világon ez az egyetlen csipsz gyár, ami látogatható. Ahogy visszatértünk a szállásra, elmentünk Korondra vásárolni.
4.nap: 2025. április 04. (péntek)
Pénteken Korondon a parajdi só feldolgozásból kaptunk ízelítőt. Bemutatták, hogy néz ki egy sótömb, miket lehet készíteni a sóból. A márkaboltjukban fürdősókat, szappanokat, fürdőbombákat, testradírokat és másokat lehetett vásárolni. A következő állomás Szováta volt, ahol elsétáltunk a Medve-tóhoz. Ez a világ legnagyobb sótartalmú tava. Iszapja és vize nagyon jó a reumás fájdalmakra és mozgásszervi problémákra. Ezután visszamentünk Korondra, ahol egy különleges ebédnek lettünk részesei. Ehettünk pityókás kenyeret, igazi tehénsajtot, tehénvajat, áfonya, csipkebogyó lekvárt és ihattunk herbateát. Az ízletes ebéd után elmentünk Farkaslakára, ahol süthettünk kürtöskalácsot. Egy kicsit nehéz volt sütni, mert a sütőnél forró volt a levegő, de a végeredmény nagyon finom lett, szóval megérte. A sütés után visszamentünk Korondra és elgyalogoltunk a taplászhoz. Megtudtuk, hogy a bükkfán található taplógombából milyen technikával lesz sapka, szemüvegtörlő, kulcstartó, terítő. Még sebgyógyító hatással is bír. Az érdekes bemutató után elsétáltunk egy másik mesterhez, egy szövőnőhöz. Nem egyszerű munka egy anyagot megszőni. Végül a faluban szabadon vásárolhattunk. Este Folklór estet szerveztek nekünk. A helyi iskola rézfúvós zenekara adott elő, láthattunk néptáncelőadást, tanulhattunk néptáncot, majd részesei lettünk egy hatalmas előadásnak, mert elénekeltük a Székely himnuszt és a „Nélküled” című dalt. Az est végén farsangi fánkot ehettünk.
5.nap 2025. április 05. (szombat)
A szombati nap maradt meg leginkább a szívekben. Túrázni indultunk. Elbuszoztunk a Békás-szoroshoz, amit gyalogosan bejártunk. Hatalmasak voltak a sziklák, tiszta volt a levegő, az égbolt és zúgott a gyors sodrású Békás- patak. Picinek éreztük magunkat, veszélyesnek a környezetünket, mégis a táj békét sugárzott. A rövidke túra után elmentünk a Gyilkos-tóhoz. Megcsodáltuk zöld vizét, és az érintetlen természetet. Kisebb pihenő után még Korondon vásároltunk. Este kártyapartit szerveztünk, ment az unózás és a hetesezés. Mindent becsomagoltunk, készülődtünk a visszaútra. Tudtuk, egész napos út vár ránk.
6.nap 2025. április 05. (vasárnap)
Elérkezett a hazautazás napja. Többen még hetekig maradtak volna, olyan jól érezték magukat. Mások elhatározták, hogy a családdal vissza fognak térni Erdélybe, hiszen itt – otthon voltunk. Nemcsak a gyönyörű táj, hanem a székelyek mentalitása, kedvessége is visszavár mindenkit. Nehéz szavakba önteni azt a sok élményt, melyekben részünk volt ez alatt a néhány nap alatt.
Csupa érdekességgel találkoztunk, mégis mindenhol ott volt a „mint otthon”. Az ízek, az emlékek, számtalan élmény lett egyedi és mégis közös.
Hazafelé hóviharba keveredtünk, alig lehetett látni valamit. Az autóbusz monoton berregése, mintha verset mormolna: Dunának, Oltnak egy a hangja….Este nyolcra értünk haza.
Határtalanul! értékelő óra
-Hazaérkezésünk után osztályfőnöki órán megbeszéltük az Erdélyben látottakat.
-Az útról készült képeket, videókat nézve szinte újra átélhettük ezt a csodálatos hetet.
-Értékeltük a kirándulást, az osztály nagyon jól érezte magát.
-Megbeszéltük milyen útravalót adott nekünk ez a kirándulás és elkezdtünk készülni a témanapra.
Határtalanul! témanap
A témanapra 2025. április 16-án került sor, melyre sokat készültünk.
Ezt a témanapot a fotókiállítás megnyitójával kezdtük. A kiállítás képeit a kirándulók képeiből szavazás által gyűjtöttük össze. A szavazásba bevontuk az iskola összes alkalmazottját és a legtöbb szavazatot kapó képeket állítottuk ki.
A témanapra minden kiránduló gyerek elkészítette a bemutatóját. Ezen a napon minden tanuló egy osztálynak tartott bemutatót a kirándulásról. A kisebbek nagy érdeklődéssel hallgatták az előadásokat, sok pozitív visszajelzést kaptunk.
Délután a szülők, a gyerekek és a pedagógusok egy élménybeszámolón és egy vetélkedőn vettek részt. A vetélkedő több részből állt. Egy interaktív Learningapps gyűjteményből melyben Határtalan feladatok voltak. Egy Activityből, egy „Mi vagyok?” találós kérdés sorozatból és egy Naplóidézet felolvasás-rejtvényből. Ezen kívül kiértékelésre került a Legtisztább szoba és a Nap képe verseny is. A vetélkedő, könnyed, humoros projektzáróvá vált, ahol mindenki jól érezte magát. Kisebb megvendégeléssel fejeztük be a témanapot, előkerült az áfonya szörp, csiki csipsz és más erdélyi finomság.
Erdély beszámoló
Témanap: Nemzeti összetartozás napja 2024. június 04.
2024.június 4-én a Nemzeti Összetartozás Napján egész tanítási napot felölelő témanapot szerveztünk:
A 7. évfolyam tanulói diabemutatókat állítottak össze Trianonról/ Erdélyről, ezeket kisebb csoportokban prezentálták a többi osztályban a “Határtalanul” program keretében megvalósult Erdélyi kirándulásuk élménybeszámolójával egybekötve. A 8. osztályosok nemrég olvasták Reményik Sándor: Mi a magyar? című versét, házi dolgozatként ugyanezzel a címmel kellett fogalmazást írniuk. Minden osztály kidíszítette a kis „Székelykapuját”, melyek hamarosan az iskola kerítésén lévő kiállításunkon lesznek láthatók.
Romhány község az iskola tanulóival és nevelőivel közösen tartotta meg a helyi emlékünnepséget. Az esemény 10 óra 30 perckor az iskola előtti téren kezdődött a hatodik osztályosok műsorával, ezt követően az Önkormányzat és Intézményeinek vezetése helyezte el koszorúit a hősök emlékművénél. A koszorúzás alatt a romhányi Dalárda énekelt Hajdu Éva vezetésével. Az ünnepségre elhozták a Dalárda 1936-ban felszentelt zászlaját és a Trianoni Békediktátum 100 éves évfordulója alkalmából készült emlékzászlót.
11 órakor csatlakoztunk Szarka Tamás Kossuth-díjas előadóművész, zeneszerző kezdeményezéséhez, ahhoz az 534 Magyarországi és Kárpát-medencei iskolához, akik ezt a dalt ugyanebben az időpontban énekelték. Kézfogás 2024.
A nap zárásaként a Mogyorófánál tűzgyújtással emlékezünk, amelynek meggyújtására 20 óra 24 perckor kerül sor.
Magyarság Háza rendhagyó tanóra
A Határtalanul! pályázat kapcsán 2024.05.07-én, délelőtt a 7. osztályosok rendhagyó tanórán vettek részt. Nagy örömünkre szolgált, hogy nem kellett Budapestre utaznunk, az előadók a Magyarság Házából eljöttek hozzánk.
Kovács Viktor és Jásdi Balázs a 32. Testőrezredből fantasztikus hadtörténeti, katonai előadást tartott. Minden részletre kiterjedő – öltözék, fegyverek, fegyvernemek, taktikák, stb. –
érdekfeszítő, látványos tanórán vehettünk részt.
A tanulók figyelmesen hallgatták az információkat, érdeklődve nézték a kiállított eszközöket. Ügyesen válaszoltak, többen gondolkodnak az osztályból a katonai pályán, fel is írták az elérhetőségüket.
A tanulók számára mindenképpen hasznos, élménydús foglalkozás volt, különösen jólesett, hogy az előadók dicsérték őket a megtisztelő figyelemért, aktív hozzászólásokért.
Köszönjük a lehetőséget!
Indulás: 2024.04.23. 03:45
Határtalanul! Barangoló digitális tananyagtartalom:
2024. 02.12-03.03. között digitális kultúra és osztályfőnöki órán a hetedikes diákok az RRF-1.2.1-2021-2021-00001 projekt által kapott tanulói laptopokon regisztráltak az okosdoboz.hu felületen és a meghirdetett Utazd körbe a Kárpát-medencét! című online vetélkedő kapcsán megismerték a Határtalanul! Barangoló oldalait.
2024.04.19. a közösségi nevelés tanórán az osztályfőnök vezetésével megtartottuk az előkészítő foglalkozást. A tanulók bemutatták az előzetesen kapott feladatukat: diabemutatók erdélyi településekről, megbeszélték az államhatáron kívüli elhelyezkedés történelmi okait. A Határtalanul! Barangoló feladatai közül Erdélyt kiválasztva feladatokat oldottak meg az osztályban lévő okostáblánál.